Citrín

Vzhled: Žlutý s nahnědlými místy, nebo kouřově šedohnědý. Průhledné krystaly všech velikostí. Často v podobě geod, hroznů nebo trsů. Na slunci citrín bledne.

Výskyt: Přírodní citrín je poměrně vzácný, často vzniká s zatepla opracovaného ametystu. Naleziště: Brazílie, Rusko, Francie, Madagaskar, Velká Británíe USA.

Čakra: Čistí 2. sakrální čakru a 3. čakru solar plexus, aktivuje také 7. korunní čakru a zesiluje intuici.

Element: oheň

Vhodný pro znamení: Panna, Lev, Blíženci, Býk, Beran.  

Kámen se silnými čistícími účinky a blahodárným působením na celý organismus. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii díky čemuž má mimořádný ochranný účinek. Jedná se o jeden z krystalů, které nikdy nepotřebují čištění.

Citrín přináší energii do všech úrovní života. Je symbolem hojnosti, učí jak k sobě přilákat bohatství a prosperitu společně s úspěchem a všemi dobrými a příjemnými věcmi, které svět nabízí.

Používá se při depresích, únavě a nervozitě. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho blízkosti místo. Dobře poslouží při urovnávání vztahů ve skupinách či rodině, kde vládnou spory.

Poskytuje pohodu, teplo a živost. Dodává sebedůvěru, jistotu a naději. Pomáhá využívat intuici a uskutečňovat životní cíle. Obnovuje ztracenou energii a chrání před nadměrnou únavou.

Na duševní úrovni citrín napomáhá, abychom se přijali takoví, jací jsme. Zvyšuje sebeúctu a vnitřní sílu. Posiluje individualitu, zvyšuje motivaci a tvůrčí schopnosti. Eliminuje strachy a obavy způsobené vlivem ostatních lidí a okolí.

Pomáhá rozvíjet pozitivní postoje, pohlížet optimisticky do budoucnosti a jít dál s proudem času místo ohlížení se zpět. Citrín nastoluje pocit vnitřního klidu, díky čemuž si cestu do vaší mysli najde nové poznání a moudrost.

V citové rovině vnáší do života potěšení a radost. Pomáhá zbavit se negativních vlastností, strachu a obtěžujících pocitů ukrytých v hlubinách osobnosti.

Zdraví: Blahodárně působí při chronickém únavovém syndromu. Povzbuzuje trávení, slezinu a slinivku břišní.

Oživuje látkovou výměnu v těle, tím příznivě působí při zažívacích potížích. Čistí střevní trakt a podporuje vylučování škodlivých látek z těla. Vhodný při nadýmání a křečích žaludku.

Zmírňuje nepříjemné projevy a problémy při menstruaci a symptomy menopauzy. Zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři. Pomáhá posilovat nervy.

Tip: Položte kousek citrínu do roku hojnosti svého domu, kanceláře anebo tam, kde ukládáte peníze. Roh hojnosti je nejvzdálenější zadní levý kout od vstupních dveří, nebo ode dveří do místnosti.