Turmalín

Vzhled: Lesklé, matné nebo průhledné krystaly. Hnědý, černý, zelený, modrý, modrozelený, růžový, červený, fialový, žlutý či melounový odstín.

Výskyt: Srí Lanka, Brazílie, Afghánistán, USA, západní Austrálie, Afrika.

Čakra: podle barvy kamene

Vhodný pro znamení: Blíženci, Lev, Rak, Býk, Váhy, Štír, Kozoroh.

Turmalín pročišťuje a transformuje příliš těžkou energii do podoby lehkých vibrací. Pomáhá pochopení sama sebe i ostatních. Zavede vás hlouběji do vlastního nitra, zvýší vám sebedůvěru a potlačí strach. Nabíjí pozitivní energií. Odstraňuje stres a zlost.

Uzemňuje duchovní energii a zajišťuje ochranu před negacemi. Podporuje koncentraci, inteligenci, bystrost a schopnost učení. Přináší radost a pomáhá získat nadhled. Zahání myšlenky navozující pocit oběti a přitahuje ke svému nositeli inspiraci, porozumění, toleranci a prosperitu.

Čistí auru a harmonizuje čakry. Odstraňuje bloky a pomáhá v těžkých dobách naznačit směr, jímž se nadále ubírat. Poskytuje ochranu a klid, vhodný pro meditace.

Uvádí do rovnováhy levou a pravou mozkovou hemisféru a proměňuje zakořeněné negativní myšlenkové vzorce na pozitivní. Zlepšuje koordinaci mezi rukou a zrakem. Používá se při léčení paranoidních stavů a dyslexie.

V tělesné rovině uvolňuje napětí a uvádí do rovnováhy mužskou a ženskou energii v těle.

Zdraví: Působí antisepticky, čistí organismus od zplodin a jedů. Reguluje látkovou výměnu a příznivě ovlivňuje lymfatický systém. Vhodný při dlouhodobé rekonvalescenci po nemocích, či operacích. Léčí nevolnosti, závratě, chřipku, neplodnost a sexuální potíže, cukrovku a chudokrevnost. Mírní záněty hrtanu a mandlí, chrání před zánětem plic. Podporuje rozvoj svalů, brání je před křečí a natržením. Posiluje slabou imunitu.

Dá se použít jako univerzální kámen, nemá negativní účinky a vždy působí ve prospěch nositele. Další vlastnosti podle zabarvení odrůdy kamene.

Kromě společných druhových vlastností mají různě zabarvené turmalíny následující rysy:

Fialový - Spojuje základní a srdeční čakru. Činí nás vnímavější k lásce. Podněcuje tvořivost a intuici. Dokáže odblokovat čakru třetího oka, podporuje činnost šišinky a odbourává iluze. Značí klid, mír a do života přivede pohodu a odpočinek. Zmírňuje deprese a zahání utkvělé myšlenky. Léčí energie spjaté s minulostí, neboť nás dokáže zavést až ke kořenům problémů a poté je odstranit. Mírní Alzheimerovu chorobu, epilepsii a únavový syndrom.

Růžový - Funguje jako afrodiziakum, které v hmotném i duchovním těle přitahuje lásku. Podněcuje víru v lásku a učí, že nejprve musíme umět milovat sami sebe, a teprve pak nás začnou milovat jiní. Prostřednictvím srdeční čakry rozhání emocionální bolest a staré destruktivní pocity. Zvyšuje pocit klidu a uvolnění. Zvyšuje schopnost přijímat léčivou energii.

Zelený (verdelit) - Otevírá srdeční čakru, zvyšuje soucit, něhu, trpělivost a pocit sounáležitosti. Dodáá životní síly. Zvyšuje otevřenost a trpělivost. Přitahuje prosperitu a hojnost. Omlazuje a podněcuje rozvoj tvůrčích schopností. Pomáhá k utišení mysli a klidnému spánku. Pomáhá snižovat tělesnou hmotnost, je účinný detoxikant. Uzdravuje oči, srdce a brzlík. Léčí zácpu i průjem.

Černý (schorl) - Odvrací negativní energie všeho druhu. Chrání před elektromagnetickým smogem, mentálními útoky a nepřátelskými myšlenkami. Spojen s první čakrou. Zvyšuje tělesnou vitalitu. Odstraňuje napětí a stres. Podněcuje k pozitivnímu naladění bez ohledu na okolnosti. Rozvíjí praktické tvůrčí schopnosti. Posiluje imunitní systém a léčí artritidu.

Modrý (indicolit) - Aktivuje krční čakru s čakrou třetího oka. Podněcuje touhu po duchovní volnosti a uvolňuje schopnost sebevyjádření. Podněcuje k věrnosti, toleranci, lásce k pravdě. Umožňuje žít v harmonii s okolním prostředím. Pomáhá překonávat vady řeči. Blahodárně působí na plicní systém a mozek. Pomáhá proti nespavosti.

Hnědý (drávidský) - Vynikající uzemňovací kámen. Čistí a otevírá zemní čakru. Umožňuje cítit se příjemně ve větší skupině. Uzdravuje nefunkční vztahy v rodinách a posiluje vzájemné pochopení mezi lidmi. Vnáší do života pragmatický přístup a kreativitu. Podporuje regeneraci celého těla. Uzdravuje střevní a kožní problémy.

Žlutý - Podněcuje činnost solar plexu a zvyšuje osobní sílu. Otevírá duchovní cestu a blahodárně ovlivňuje naplňování intelektuálních cílů. Uzdravuje žaludek, játra, slezinu, ledviny a močový měchýř.

Červený (rubelit) - Posiluje schopnost porozumět lásce, zvyšuje taktní jednání a přizpůsobivot. Podněcuje chuť ke společenskému životu. Přináší životní sílu a vytrvalost. Fyzickému tělu dodává vitalitu a zbavuje ho toxických látek. Léčí zažívání, krevní řečiště a rozmnožovací systém. Uzdravuje cévy. Pomůže při svalových křečích a zimnici.

Melounový - Spojuje srdeční čakru s vyšším já. Posiluje lásku, něhu a přátelství. Navozuje pocit vnitřní jistoty. Pomáhá porozumět různým situacím a srozumitelně vyjadřovat vlastní záměry. Léčí citové poruchy a přináší úlevu od starých bolestí. Podporuje regeneraci nervů, zejména při paralýze a roztroušené skleróze. Léčí stres.

Bezbarvý (achronit) - Spojuje v sobě všechny barvy a otevírá korunní čakru. Při léčbě uvádí do rovnováhy meridiány fyzického a éterického těla.

Mnohobarevný (elbait) - Skrývá v sobě všechny barvy. Uvádí mysl, tělo i duši do jednoho celku. Podněcuje kreativitu a zlepšuje představivost. Podněcuje činnost imunitního systému a metabolizmus.