Tyrkys

Vzhled: Tyrkysový, zelený nebo modrý. Matný, často vyleštěný, mnohdy žilkovaný.

Výskyt: Po celém světě, běžně dostupný.

Čakra: 5. krční čakra

Element: voda, vzduch, země

Vhodný pro znamení: Blíženci, Střelec, Vodnář, Ryby, Kozoroh  

Jedná se o ochranný kámen používaný odnepaměti na amulety. Přináší zotavení ducha i pohodu těla. Posiluje komunikační schopnosti a vyjadřování vlastních myšlenek. Zprošťuje starých přísah, slibů, zákazů a omezení. Uklidňuje nervy svého nositele, pokud musí promluvit na veřejnosti.

Tyrkys je očistný kámen. Rozptyluje negativní energii a odstraňuje elektromagnetický smog. Zesiluje intuici, vyrovnanost, rozhodnost, podporuje úspěch, tvůrčí schopnosti a klid v rodině.

Je citlivým a vnímavým kamenem, který udržuje rovnováhu, přispívá k seberealizaci a pomáhá hledat řešení problémů. Zahání zlé sny, obavy, sklony k mučednickému jednání a brání sebepoškozování. V citovém životě stabilizuje proměnlivé nálady a navozuje vnitřní klid.

V tělesné rovině tyrkys výtečně pomáhá při stavech vyčerpání, depresi a při návalech panického strachu. Navrací vnitřní sílu a energii. Obnovuje rovnováhu a soulad čaker. Ladí fyzické tělo na duchovní vibrace. Podle tradičních názorů spojuje tyrkys zemi s oblohou a přivádí k sobě mužskou a ženskou energii.

V citovém životě stabilizuje proměnlivé nálady a navozuje vnitřní klid. Podněcuje k romantické lásce. Přináší štěstí, radost a bohatství. Přitahuje pozitivní energie a chrání auru. Pomáhá vyjadřovat duchovní ideje, poznatky a začlenit je do života zde na Zemi. Umožňuje duši, aby se opětovně projevila ve své skutečné podobě.

Zdraví: Posiluje meridiány v těle a jemná energetická pole. Zlepšuje práci imunitního systému. Regeneruje tkáně, podporuje vstřebávání živin, pomáhá proti znečišťujícím látkám a virovým infekcím.

Pomáhá léčit problémy dýchacích cest, nemoci očí (včetně šedého zákalu), krku, koktavost a nespavost. Podporuje správnou funkci jater a žláz.

Neutralizuje v těle přebytek kyselin a příznivě působí při léčení dny, revmatismu a ledvinových kamenů. Tento kámen funguje protizánětlivě a detoxikačně. Potlačuje křeče a bolesti.